< powrót

Zasady gry w koszykówkę - rzut wolny, ilość graczy w zespole

1 rok temu | 19.10.2022, 15:27 Zasady gry w koszykówkę - rzut wolny, ilość graczy w zespole

Poznaj zasady gry w koszykówkę. Sprawdź ilu zawodników jest w drużynie, ile punktów dostaje się za rzut do kosza przeciwnika jak wygląda boisko, kosz i piłka!

Zasady gry w koszykówkę - wszystko co powinieneś wiedzieć o tej grze

Koszykówka jest jednym z najpopularniejszych sportów drużynowych na świecie. Grają w nią mężczyźni, kobiety i dzieci. Zasady gry w koszykówkę nie są zbyt skomplikowane, dzięki czemu stosunkowo łatwo nauczyć się w nią grać. Oczywiście, aby osiągnąć dobre wyniki w tym sporcie, należy trenować naprawdę długo i intensywnie, jednak podstawy załapać może właściwie każdy. Jeśli i Ty chciałbyś/chciałabyś spróbować sowich sił w tej fantastycznej dyscyplinie sportowej, zapraszamy do lektury!

Przepisy gry w koszykówkę – na czym polega ta gra

Celem gry jest zdobycie większej liczby punktów niż drużyna przeciwna. Aby zdobyć punkty, należy celnie wrzucić piłkę do kosza, który znajduje się po stronie boiska należącego do rywali. Brzmi prosto, prawda? W rzeczywistości nie jest to aż tak łatwa sprawa. Za kosz dostaje się bowiem 1, 2 lub 3 punkty, w zależności od rodzaju rzutu oraz miejsca, z którego został oddany. Najwięcej punktów za jeden kosz, czyli 3, zdobywa drużyna, której zawodnik wrzuci piłkę do kosza drużyny przeciwnej zza linii rzutów za trzy punkty. Najmniejsza liczba punktów za kosz, czyli 1 punkt, dostaje drużyna, której gracz trafił do kosza przeciwnika podczas tak zwanych rzutów wolnych. Większość trafionych koszy oznacza natomiast 2 punkty.

Czas gry – ile trwa mecz koszykówki

Mecz koszykówki składa się z czterech kwart. Każda kwarta trwa 10 minut. W połowie meczu, czyli po drugiej kwarcie, następuje 15 minutowa przerwa, natomiast po kwarcie pierwszej i trzeciej, przerwa ma długość 2 minut. Jeśli w regulaminowym czasie meczu wynik kończy się remisem, zarządza się dogrywkę. Dogrywka trwa 5 minut. W zależności od ligi, czas gry może się nieco różnić. W lidze NBA na przykład, kwarty trwają nie po 10 a po 12 minut.

Drużyna – ilu zawodników gra w koszykówkę

Według zasad koszykówki, w meczu biorą udział dwie drużyny, z których każda liczy 12 zawodników. Pięciu zawodników znajduje się na boisku a dwóch czeka poza nim na swoją zmianę. Pozostali zawodnicy nie biorą udziału w meczu. Gdy jeden z zawodników ulegnie kontuzji lub z innego powodu będzie zmuszony opuścić boisko, zastępowany jest przez jednego z wyznaczanych do tego zawodników rezerwowych. Wśród 5 zawodników biorących czynny udział w meczu, znajduje się kapitan drużyny. Reprezentuje on swój team przed sędziami a także wspiera i motywuje go do walki.

Boisko, kosz i piłka – podstawowe informacje

Boisko do koszykówki powinno mieć 28 m długości i 15 m szerokości. Tak mówią zasady koszykówki, którą znamy w Polsce. Różnią się one bowiem w zależności od ligi. Boisko musi cechować się utwardzoną nawierzchnią. Jest to zazwyczaj nawierzchnia drewniana, ale nie jest to zapisane w żadnych przepisach do gry w kosza. Na boisku muszą znajdować się dwa kosze z tablicami, umieszczone 3 m nad płytą boiska. Ich wymiary również określają przepisy. Boisko posiada liczne oznaczenia poziome. Wszystkie linie, które namalowane są na nim, muszą cechować się białym kolorem i szerokością 5 cm. W odległości 6,75 m od środka obręczy, znajduje się linia rzutów za trzy punkty, natomiast w odległości 4 m od kosza, znajdziemy linię rzutów wolnych. Na samym środku boiska namalowany jest okrąg. Ma on promień 180 cm i służy do rozpoczęcia meczu. Piłka do koszykówki charakteryzuje się kolorem pomarańczowym. W zależności od płci osób z drużyny, różni się ona wielkością. Kobiety grają piłką w rozmiarze 6, mężczyźni dostają piłkę większą i cięższą, czyli taką w rozmiarze 7.

Koszykówka – zasady gry: błędy w koszykówce

W koszykówce zasady gry jasno określają w jaki sposób należy wprowadzić piłkę do gry, jak przemieszczać ją po boisku, jak szarżować na zawodnika drużyny przeciwnej itd. Jeśli dojdzie do naruszenia przepisów, drużyna zostaje ukarana. Najczęściej spotykanymi błędami są te, które wiążą się ze sposobem przemieszczania się zawodnika będącego w posiadaniu piłki. Należą do nich błędy kroków i kozłowania. Zasady jasno opisują także odpowiednie sposoby przekraczania linii i połów boiska. Błędem, który można popełnić w tym przypadku są tak zwane błędy przejścia i błędy połów. Ponadto w koszykówce zasady wyznaczają także pewne limity czasowe, które przypisane są konkretnym manewrom i akcjom. Błędy te wyraża się w sekundach i należą do nich: błąd 3 sekund, błąd 5 sekund, błąd 8 sekund i błąd 24 sekund. Istnieją także tak zwane błędy przy rzucie sędziowskim. Wykonuje się go ze środka boiska, a dokładniej z zaznaczonego na nim okręgu. W jego czasie żaden zawodnik nie może złapać piłki, która znajduje się we wspomnianym okręgu. Po złapaniu piłki w sposób regulaminowy, zawodnik nie może odbić jej więcej niż 2 razy. W kategoriach gry nieprzepisowej znajdują się także auty i faule. Aut ma miejsce wtedy, gdy piłka wyjdzie poza pole gry. Z faulem natomiast mamy do czynienia, gdy jeden z zawodników naruszy przeciwnika będącego przy piłce lub takiego, który piłki nie posiada.

Koszykówka - podstawowe terminy

Podstawowymi określeniami używanymi w koszykówce są terminy takie jak:

• kroki - jest to jeden z najbardziej podstawowych błędów w koszu. Polega na trzymaniu obiema rękami piłki przez zawodnika i wykonanie w tym czasie więcej niż 2 kroków;
  • martwa piłka - jest to piłka, która nie może być już rozgrywana. Dzieje się tak w sytuacji, gdy jedna z drużyn zdobędzie punkt lub kiedy sędzia użyje gwizdka podczas, gdy piłka jest żywa. Ponadto piłka staje się martwa po zakończeniu się dźwięku kończącego akcję bądź mecz;
  • rzut sędziowski - jest to sytuacja rozpoczynająca pierwszą kwartę spotkania. Polega na tym, że znajdujący się w okręgu po środku pola gry, sędzia otoczony dwoma zawodnikami z każdej drużyny, podrzuca piłkę do góry;
  • wprowadzanie piłki do gry - piłkę do gry wprowadza zawodnik, który znajduje się poza liniami zewnętrznymi boiska. Zawodnik stojący poza boiskiem, po wprowadzeniu piłki, nie może dotknąć jej zanim zrobi to inny członek drużyny;
  • szarżowanie - ma miejsce wtedy, gdy nastąpi sytuacja nielegalnego zetknięcia zawodnika przez przeciwnika;
  • faul osobisty - ten faul jest naruszeniem przepisów gry bez względu na to czy piłka jest żywa czy martwa. Polega na nielegalnym zetknięciu się zawodnika z innym graczem;
  • faul techniczny - złamanie reguł gry poprzez niesportowe zachowanie.