KOCIEWSKIE DIABŁY KOŃCZĄ SEZON NA CZWARTEJ POZYCJI

2 tygodnie temu | 25.05.2024, 10:00
KOCIEWSKIE DIABŁY KOŃCZĄ SEZON NA CZWARTEJ POZYCJI

Mecz o trzecie miejsce w fazie play offów Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn w sezonie 2023/2024 zakończył się zwycięstwem Kociewskich Diabłów 89:88. Niestety suma punktów z dwumeczu okazała się niewystarczająca. Starogardzką Halę Miejską z brązowymi medalami opuścili zawodnicy GKS Tychy. Najlepiej punktującym meczu był Szymon Szmit.

Zasadniczą rundę Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn w sezonie 2023/2024 Kociewskie Diabły zakończyły na szóstym miejscu, awansując do fazy play off. Z 34 spotkań drużyna ze Starogardu Gdańskiego zwyciężyła 22 razy, zaliczając 12 porażek. Zawodnicy zdecydowanie pewniej czuli się grając w swojej Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby. Wygrali 12 z 17 spotkań. Na wyjazdach było niemal równo. Zaliczyli 10 zwycięskich starć i 7 porażek. Ostatecznie zebrali 56 pkt, 4 pkt mniej niż prowadzące w tabeli Miasto Szkła Krosno. O ich awansie do fazy play off zaważyła przede wszystkim runda rewanżowa fazy zasadniczej, kiedy opiekę trenerską nad starogardzianami przejął Miljan Čurović. Pod wodzą serbskiego szkoleniowca nasi koszykarze zanotowali 7 zwycięstw z rzędu.

W ćwierćfinałach play off Kociewskie Diabły zmierzyły się z WKS Śląsk II Wrocław. Starogardzianie po przegranej we Wrocławiu 107:103, w trzech kolejnych starciach triumfowali. W drugim meczu pokonali wrocławian 103:102. Trzecie i czwarte spotkanie w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby w Starogardzie Gdańskim zakończyli wynikiem 97:79 oraz 93:63, awansując do półfinału. W tym samym czasie po trzy zwycięstwa odnieśli rywale: Górnik Zamek Książ Wałbrzych, GKS Tychy i Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz.Ostatecznie po trzech przegranych meczach z liderem tabeli w Wałbrzychu (76:97, 73:86) oraz w Starogardzie Gdańskim (92:97) Kociewskie Diabły stanęły do walki o trzecie miejsce. Dwumecz z GKS Tychy przyniósł niesamowite emocje. Pierwszy mecz w Tychach zwyciężyli trójkolorowi 117: 95. Niestety mimo wygranej w drugim meczu Kociewskich Diabłów 89:88 w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby miejsce trzecie i puchar zdobyli rywale. Obie drużyny walczyły o podium do ostatniej minuty i to ostatnie minuty meczu okazały się bardziej łaskawe dla tyszan. Przeważyły udane rzuty za 3 punkty w wykonaniu Szymona Szmita z GKS-u . Tym samym Kociewskie Diabły zajęły czwarte miejsce w Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn w sezonie 2023/2024.

 

– Ten sezon był wielką sportową przygodą i dowodem na to, jak wiele zależy od selekcjonera. Zmiana na stanowisku trenera drużyny przyniosła oczekiwane rezultaty. Niby ten sam zespół, a zawodnicy jakby inni. Siedem zwycięstw z rzędu odmieniło pozycję Kociewskich Diabłów w tabeli i dało szanse na medal. Nie udało się. Wygrali lepsi. Taki jest sport. Najważniejsze, że w połowie sezonu podnieśliście się z kolan, ostatecznie awansując z pozycji jedenastej na miejsce czwarte w play offach. Daliście nam – kibicom – bardzo dużo radości i wiele niezapomnianych emocji. Bardzo wam dziękuję za to, że się nie poddaliście i walczyliście do ostatniej minuty każdego meczu. Nie wiem, jak potoczą się dalej wasze indywidualne losy, ale nawet jeśli nie spotkamy się w kolejnym sezonie, wszystkim życzę sportowych sukcesów. Mam nadzieję, że ci, którzy podejmą grę dla innych drużyn, będą wspominać ten czas z Kociewskimi Diabłami i ich kibicami bardzo dobrze – powiedział Janusz Stankowiak.

 

Najlepsi kibice w Polsce

Przez cały sezon Kociewskim Diabłom towarzyszyli wierni kibice – najlepsi w całej Polsce. Średnio na każdym domowym meczu było ponad 1400 osób. Najwięcej, bo ponad 1900 osób zasiadło na trybunach 29 marca podczas IV Derbów Kociewia. To dzięki nim w środowisku sportowym Halę Miejską im. Andrzeja Grubby nazywa się kociewskim piekłem. Do walki dopingował też Klub Kibica. Ich słynny okrzyk „Duma Kociewia SKS” przeszedł do historii, tak jak transparenty i flagi, które powiewały na początku każdego spotkania.

 

Podziękowania za sezon

W piątek 24 maja kibice mieli okazję spotkać się z zawodnikami i całym sztabem szkoleniowym w pubie Kraft. Mogli im osobiście podziękować za dobrą walkę i bardzo emocjonujący sezon. Były uściski ręki, były autografy i pamiątkowe zdjęcia.– To nie był łatwy sezon. Od samego początku drużyna nie grała na miarę swojego potencjału. Wobec powyższych dokonaliśmy zmian, najpierw do drużyny dołączył Filip Siewruk i Samir Stewart, następnie na stanowisku trenera pojawił się Miljan Curović, który tchnął nowego ducha, a drużyna grała tak jak tego wszyscy się spodziewali. Niestety faza play off nie przyniosła upragnionego awansu do finału ligi oraz poprawy zeszłorocznego rezultatu. Nie ukrywam, że nasze oczekiwania były zdecydowanie większe niż czwarta lokata, natomiast dziękuję drużynie, że walczyli do samego końca o brązowy medal. Jeśli chodzi o przyszłość, jesteśmy na etapie budowania budżetu na kolejny sezon i podjęcia decyzji dotyczącej trenera. Myślę, że w przyszłym tygodniu przekażemy Państwu informację kto poprowadzi drużynę Kociewskich Diabłów w sezonie 2024/2025. Rozmawiamy z obecnymi sponsorami, prowadzimy z nowymi, co pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość. Chcemy iść do przodu i liczymy, że w końcu uda nam wygrać 1 ligę, a także uzyskać awans do ekstraklasy – podsumował prezes klubu SKS Starogard Jarosław Drewa.


Udostępnij